קנדידה
הרצאות מבוקשות
טיפול טבעי במחלות
הסודות של ענת
ניקוי רעלים
ד"ר אמא
מה יש לאכול

עזוב ת'עטינים שלי ! - IGF-1

 

בשמו המלא נקרא הורמון זה insulin-like growth factor-1, בגלל מבנהו ופעילותו ברקמת שומן. זהו "חלבון" קטן, פפטיד, הבנוי משבעים חומצות אמינו ומוכר לאנשי המחקר כבר חמישים שנה. בשני העשורים האחרונים הפך ה IGF-1 לאחד החומרים המסקרנים ביותר בעולם המדע החוקר את התנהגות הסרטן.

 

כדי לעשותו מעניין יותר נמצא כי ה-IGF-1 , המצוי בחלב פרה, בחלב האשה ובדם שלנו, זהה. הוא מיוצר בעיקר ע"י הכבד בגוף היונק. על חשיבותו בפעילות התא ניתן ללמוד מריבוי הקולטנים (רצפטורים) ל-IGF-1 בדופן התאים. IGF-1 הוא גורם צמיחה, שריכוזו הגבוה בחלב רומז על כוונת הטבע או בורא החי והאדם. זהו חומר יסודי וחיוני לפיקוח על צמיחת התאים בגוף העובר והתינוק. בהמשך החיים הוא שותף לתחזוקת התאים.

 

לאחרונה נמצא של -IGF-1 חלק נכבד בהתפתחות התהליך הסרטני. ניתן לראות בו מעין גורם צמיחה המעודד גידול תאי סרטן, כולל היכולת "להגן" על התא הסרטני מפני התרופות הכימותרפיות ! אין ספק שבתנאים שהטבע תיכנן, ברמות ה-IGF-1 המייצגות את התיכנון המקורי (רמות ההורמון בטבעוניים או בחיות בטבע) אין עידוד לצמיחת סרטן. רק התזונה עשויה לגרום לעליית ערכיו, בדומה לירידת ערכיו בהגבלת כמות המזון בחיות ניסוי. במאמר שפורסם בנובמבר 1999 קורא ד"ר ג'יאוונוצ'י מהרווארד להורמון זה (חומר מסרטן ומונע תמותת תא עצמית) .mitogen and anti-apoptotic agent. בתרגום חופשי: להורמון זה מעורבות בשינוי הממאיר והוא מפריע בניסיון מערכת החיסון של הגוף לחסל את התא הסרטני. בקיצור - ברמות הגבוהות מאלו שהגוף היה אמור לייצר לצרכיו, ההורמון מפסיק להיות ידידותי לאדם.

 

במחקרים פרוספקטיביים שבדקו את  רמת  IGF-1 באוכלוסיות גדולות בריאות, כלומר לפני שאובחן בהן סרטן כלשהו, נמצא שרמה גבוהה של הורמון זה מבשרת על סיכוי גבוה יותר לסרטן השד והערמונית מאשר באוכלוסיה עם רמה נמוכה.

בגברים מעל גיל שישים בעלי רמת IGF-1  גבוהה (בדיקת הדם נערכה שנתיים לפני שאובחן אצלם סרטן הערמונית) שכיחות ממאירות זו גבוהה פי 7.9 מאשר לגברים עם רמת  IGF-1 נמוכה. מצב דומה נמצא גם לגבי שכיחות סרטן שד בנשים מתחת לגיל חמישים. בשנים  1997-1999  פורסמו מאמרים רבים מכמה מעבדות בעולם על הצמיחה המהירה של תאי סרטן שד וערמונית, כשהוסיפו את ה IGF-1 לתרבית התאים. המוסד הלאומי לבריאות של ארה"ב (NIH), הנחשב למוסד המכובד ביותר בעולם הרפואה המערבית, פירסם הודעה ב 1995 בה קבע כי ה IGF-1  הינו שותף מרכזי בהתפתחות הסרטן בילדים, סרטן ערמונית, שד, מלנומה וגידולים אחרים. זוהי ללא ספק הצהרה מקפיאת דם לכל מי שחושש ממחלת הסרטן ושואל עצמו מה ניתן לעשות. ויש מה לעשות.

 

נרחיב את הדיבור על הורמון טבעי זה בפרק על הסרטן.

 

קישורים לשאר חלקי הספר:

מבוא

הקדמה

חלב וחלב פרה

IGF-1

סויה

גניסטאין

נזקי חלב פרה לילדים

חלב פרה וחסר דם בתינוקות

רגישות לחלב פרה

חסר לקטאז

סוכרת נעורים

אלרגיה לחלב פרה ורפלוקס קיבתי - וישטי

הבריחה הגדולה - בריחת הסידן

מצוקת נשים

קטרקט

דימום מפי הטבעת

מחלות כלי דם ולב

סרטן - בקווים כלליים

סרטן השד

סרטן השחלה

סרטן הערמונית

גידולים אחרים

ALMOST THE END

על החיים בכלל

עבריינות ותזונה

ציסטות בכליות ותזונה

מחלות כבד ותזונה

אלומיניום וחלב פרה

סוף דבר

ספרות רפואית

 

על מחבר הספר - ד"ר אריה אבני

 

 

אהבתם? שתפו עם חברים
מעוניינים לקבל עדכונים על החדש באתר? לחצו LIKE בעמוד הרשמי של "הסודות של ענת" או הירשמו לניוזלטר באתר

יש לך שאלה?

הסודות של ענת

אני מבטיחה לא לשמור סודות, ולעדכן תמיד על כל מה שלא תמיד יספרו לנו בנוגע לבריאות שלנו ובעיקר על איך לשמור עליה. מלאו כאן שם ואי מייל ותתחילו לקבל ממני את כל הסודות